Roczniak w aucie – jaki fotelik wybrać?
Fotelik samochodowy ma zapewnić dziecku bezpieczeństwo w czasie jazdy. Zatem do jego zakupu należy podejść z zaangażowaniem. Należy więc poświecić czas i się zastanowić, aby podjąć najlepszą decyzję. Dzieciom około roku zmienia się fotelik, z kategorii 0-13 kg do 9-18 kg. Jednak roczek to umowna data, gdyż każdy maluszek rozwija się inaczej i inaczej przybiera na wadze, stąd może okazać się, że zmiana musi nastąpić wcześniej, albo później.
Fotelik samochodowy dla roczniaka – o czym warto pamiętać?
Jak wiadomo na bezpieczeństwie nie powinno się oszczędzać, a szczególnie na bezpieczeństwie własnego dziecka, zatem decydując się na zakup fotelika samochodowego, kryterium wyboru nie może być cena. Zatem zakup używanego fotelika absolutnie nie wchodzi w grę, gdyż konstruktorzy ciągle ulepszają modele, aby były jeszcze bezpieczne, więc w tym wypadku należy podążać za aktualnymi trendami. Nie każdego stać na zakup nowego modelu, ale to przecież nie fanaberia, ale obowiązkowy element, stąd lepiej zacząć oszczędzać, niż zakupić np. używany model, bo warto wiedzieć, że foteliki samochodowe mają też gwarancję bezpieczeństwa.
Foteliki samochodowe – bezpieczeństwo ponad wszystko
Foteliki samochodowe są obowiązkowe dla dzieci, nawet jadąc tylko chwilę, absolutnie nie można brać dziecka na kolana, czy też trzymać w ramionach. To przecież żadne bezpieczeństwo. Dlatego kluczową rolę odgrywają tutaj normy bezpieczeństwa, oczywiście europejskie, takie jak: ECE R44-04. Ważne są niezależne testy bezpieczeństwa typu ADAC, czy też AA, na podstawie których przyznawane są gwiazdki, zatem należy je brać pod uwagę. Również Szwajcarski Plus Test jest bardzo ważny, to gwarancja obciążenia pleców i głowy w razie wypadku. Jednak nawet najlepsze oceny nie zapewnią bezpieczeństwa, gdy fotelik jest źle zamontowany, zatem należy pamiętać o odpowiednim nachyleniu. Ważne jest też zapięcie i jego system. Pasy nie mogą zwisać luźno, bo w razie nawet małej stłuczki nic nie pomogą. Zatem muszą przylegać do ciała, ale nie dusić. Rodzice lubią ubierać dzieci na tzw „cebulkę” nie tylko zimą. Jednak trzeba pamiętać, że zapinając maluszka w foteliku należy bezzwłocznie ściągnąć mu kurteczkę.
Fotelik samochodowy – wygodny dla dziecka, funkcjonalny dla rodziców
Oczywiście fotelik samochodowy dla dziecka musi być też wygodny, jednak o komfort zadbali już producenci. Warto więc sprawdzić, czy zadbali też o komfort rodziców. Niestety małe dzieci mają skłonność do ulewania, żadna to przyjemność, ale posprzątać trzeba. Dlatego ważny jest materiał, który można szybko wyczyścić i również szybko wyschnie. Pranie takiej tapicerki nie będzie problematyczne, a dzięki temu w samochodzie nie będzie utrzymywał się niezbyt przyjemny zapach dziecięcego bełtu.
Fotelik samochodowy dla dziecka – na co zwrócić uwagę?
Jeżeli już znaleźliśmy model, który spełnia nasze oczekiwania, a przy okazji kolorystycznie pasuje do samochodu, trzeba jeszcze zwrócić uwagę na kilka rzeczy. System ochrony bocznej zapewnia bezpieczeństwo w razie bocznych uderzeń, oczywiście że gwarancja nie jest 100%, ale to naprawdę iście rewolucyjny system. Roczne dzieci nie umieją usiedzieć na miejscu, wszystkiego chcą dotknąć, zobaczyć , czy wziąć- w końcu to taki wiek, ale to nie znaczy, że można zapomnieć o bezpieczeństwie i postawić na zabawę z dzieckiem. Dlatego rozwiązanie, które zapobiega zsuwaniu się pasów, jest idealne dla hiper ruchliwych roczniaków. Na samym końcu ważny jest zagłówek, który rośnie wraz z dzieckiem.
Fotelik samochodowy dla dziecka jest wymagany przez prawo, jednak najważniejsze jest, aby zapewniał ochronę. Zatem, gdy przyjdzie czas na pierwszą zmianę fotelika, należy zainwestować w jakość, a cena nie powinna mieć znaczenia. Bezpieczeństwo, funkcjonalność, wygoda to kluczowe rzeczy ważne przy wyborze. Tutaj nie można podążać po omacku, ale konieczna jest wiedza, bo przecież trzeba być odpowiedzialnym rodzicem, który niepotrzebnie nie naraża swojego szczęścia na wypadek. Ale poza tym ważne jest też odpowiednie zamontowanie fotelika i umiejętne w nim zapinanie dziecka.