10 rzeczy, których nie należy mówić własnemu szefowi
W czasie kariery zawodowej każdemu pracownikowi zdarza się powiedzieć swojemu szefowi słowa, które z pewnością nie są przeznaczone dla jego uszu. Czasami są to zwykłe wpadki, czasami słowa wypowiadane w przypływie emocji, jeszcze innym razem szef dowiedział się o nich przypadkiem. Warto więc uczyć się na błędach – najlepiej nie tych własnych – i unikać takich sytuacji. Poniżej prezentujemy 10 rzeczy, których nie należy mówić własnemu szefowi.
#1 Niestety, tego nie da się zrobić – Jest to zdanie, którego w zasadzie nikt nie chce słyszeć. Zwłaszcza nie chce słyszeć tego żadne żaden szef. Oczywiście w sytuacji, gdy jesteś w stanie poprzeć to sensownymi argumentami i wyjaśnić pracodawcy, dlaczego nie da się tego wykonać wówczas nie wygląda to już tak źle. Dobrze jest tu jednak zaproponować inne rozwiązanie problemu. W przeciwnym wypadku, gdy powiesz, że nie da się tego zrobić wyjdziesz lekceważącego lub leniwego pracownika. Czasami warto podjąć próbę realizacji takiego zadania. Szef to doceni.
#2 To nie mój problem – W zasadzie można by powiedzieć, że faktycznie coś bezpośrednio nie jest Twoim problemem. Ale skoro pracujesz dla tej firmy to ma to także na ciebie wpływ. Wychodzi jednak na to, że to także twój problem. Poza tym, gdy dostajesz polecenie służbowe na wykonanie określonego zadania to jest to czymś wywołane. Czasami lepiej jest oszczędzić takich komentarzy i wziąć się do pracy.
#3 Nie wiem, co mam robić – To chyba kolejna rzecz, której twój szef nie chce usłyszeć. Zwłaszcza, jeżeli pracujesz w firmie dostatecznie długo. Na początku kariery zawodowej takie pytania mogą być traktowane z przymrużeniem oka. Później niekoniecznie. Poza tym wykazując własną inicjatywę pokazujesz, że jesteś pracowity, realizujesz zadania przed czasem i chcesz się rozwijać. Może dzięki temu dostaniesz premię?
#4 To nie należy do zakresu moich obowiązków – Coraz częściej pracownicy nie mają niedoprecyzowany zakres obowiązków, ponieważ te potrafią się zamieniać wraz z nowymi kierunkami rozwoju firmy. W związku z tym, gdy otrzymasz nowe zadanie do realizacji możesz odpowiedź „To nie należy do zakresu moich obowiązków” zachować dla siebie. Poza tym nowe obowiązki to też szansa na rozwój zawodowy.
#5 Czy naprawdę trzeba to zrobić? – To chyba jedno z częściej zadawanych pytań zadawanych przez pracowników, gdy dostają do wykonania zadanie, które nie do końca im odpowiada. Jednak skoro szef zlecił jego realizacji to odpowiedź wydaje się oczywista. Może lepiej zastanowić się, jak zadanie wykonać?
#6 Przecież to takie oczywiste! – Taki komentarz może zostać odebrany, jako bardzo aroganckie i obraźliwe. Poza tym każdy czułby się sfrustrowany, gdyby usłyszał odpowiedź oznaczającą nie mniej, nie więcej niż „trzeba być kretynem, żeby takich rzeczy nie wiedzieć”. Z pewnością nie chcesz, żeby tó1)j szef się właśnie tak poczuł.
#7 Musimy zostać znajomymi na Facebooku! – Absolutnie nie. Nie musicie. Kontakty z pracodawcą lepiej pozostawić na zawodowym poziomie. Chyba nie warto mieszać życia zawodowego z prywatnym. Zwłaszcza, gdy zdarza ci się publikować „niekonwencjonalne” rzeczy. Zwykłe rozmówki o tym, co słych prze kawie wystarczą i tobie, i twojemu szefowi. Możesz być tego pewien.
#8 Jestem zmęczony lub nie mam siły. Wiadomo, każdemu zdarza się gorszy dzień. Ale ciągłe narzekanie, że nie masz siły, nie chce ci się z pewnością nie wpłynie pozytywnie na twój wizerunek u szefa. Możesz być tego pewien. Naprawdę nikt nie lubi ciągłego narzekania. Poza tym skoro ci się nie chce to może czas zmienić pracę?
#9 Za mało mi płacą. – Nawet jeśli masz rację to publiczne afiszowanie się z tym niczego nie zmieni. Co gorsze może tylko pogłębiać frustrację i niezadowolenie. Jeżeli uważasz, że jesteś niedoceniany i zasługujesz na podwyżkę możesz o tym z pracodawcą porozmawiać – najlepiej w cztery oczy.
#10 To nie jest moja wina. – Pewnie w wielu takich przypadkach masz rację. Jednak brzmi to, jakbyś był w przedszkolu. Zamiast mówić, że nie jesteś za to odpowiedzialny poszukaj rozwiązania problemu i zaproponuj go szefowi. Na pewno będzie zadowolony z tego, że wykazujesz inicjatywę w kryzysowej sytuacji.
Przykładów tego, czego szefowi mówić nie wolno może być wiele. Nie zmienia jednak to faktu, że często zdarza się pracownikom mówić rzeczy, których nie powinni. Warto wiedzieć, co nie jest dobrze odbierane przez szefów.
Autorem artykułu jest Tomasz Gancarczyk
Redaktor serwisu pracy i biznesu www.kopalniapracy.pl