Jak, gdzie i co – czyli ogródkowe sianie

Nadeszła wiosna, a razem z nią sezon na nasionka. Porządki w ogródku to dla jednych katorga, dla innych sposób na spalanie kalorii, a jeszcze inni uważają to zajęcie za relaks. My za to przygotowaliśmy dla was małą ,,ściągę” z racji, że siew wymaga planowania i przygotowania.

jak-gdzie-i-co-czyli-ogrodkowe-sianie-warzywNasionowe szaleństwo

Wpadamy do sklepu, a tam setki saszetek, z najróżniejszymi kwiatami, warzywami, owocami. Zawrócić się nam w głowie może od samego patrzenia na tę bogatą wystawę. Wybranie kilku najważniejszych i podstawowych nasion do ogrodu, zamienia się w prawdziwe wyzwanie. Kusi nas co drugie opakowanie, a nasz ogródek nie pomieści wszystkiego na raz. Trzeba iść na ustępstwa i zrezygnować z niektórych dobroci natury, by nie zrobić bałaganu, a zachować porządek i kontrolę nad grządkami. Jak więc zaplanować i przygotować miejsce na uprawę warzyw w ogrodzie? Na to pytanie postaramy się wam odpowiedzieć.

Razem lepiej

Jak się okazuje, odpowiednio dobrane sąsiedztwo roślin korzystnie wpływa na ich rozwój, jak również jest dobre dla zachowania równowagi biologicznej. Udowodniono również, że ogranicza to występowanie chorób i szkodników. Po latach obserwacji wyłuskano różne korzystne układy, które wspomogą wzrost roślin w naszym ogrodzie.

O czym mowa? Jest to uprawa współrzędna warzyw (ang. companion planting), która skupia przede wszystkim się na oddziaływaniu chemicznym (czyli allelopati), fizycznym (mowa tu o typie i tempie wzrostu, jak również rodzaju systemu korzeniowego, okresie wegetacji i terminie dojrzałości zbiorczej). Dzięki temu sposobowi, na sianie konkretnych gatunków warzyw koło siebie możemy uzyskać dużo lepsze plony, niż dotychczas. Wymaga to wieloletniego doświadczeni i odrobiny dobrego planowania, ale ostatecznie przynosi sporo korzyści, więc warto przysiąść chwilę i zastanowić się nad najlepszym rozwiązaniem w naszym ogrodzie, tym bardziej, jeśli jest on większych rozmiarów, a my mamy chęć na posadzenie większej ilości nasion.

nasionaZasady uprawy współrzędnej:

  • Sadź roślin motylkowate – zwiększają zawartość azotu w glebie, a to wszystko dzięki temu, że ich korzenie nie wchodzą w symbiozę z bakteriami

  • Niekorzystne jest sadzenie roślin tej samej grupy i rodziny – przykładowo warzyw psiankowatych takich jak pomidor i ziemniak
  • Korzystne jest sadzenie warzyw o różnym zasięgu systemu korzeniowego – dzięki czemu będą one pobierały składniki pokarmowe z różnych warstw gleby
  • Niewskazane jest sadzenie w sąsiedztwie warzyw, które mają wysokie zapotrzebowanie na wodę i pokarm
  • Dużą zaletą jest sadzenie w ogrodzie roślin odstraszających szkodniki – takich jak aksamitka (odstrasza mszyce), czosnek (nie toleruje go większość szkodników)

Dzięki temu opracowano listę warzyw, które mogą być siane w pobliżu siebie, dzięki temu początkujący ogrodnik nie będzie musiał sam szukać rozwiązania i na własną rękę opracowywać głównych zasad. Oto przykładowe propozycje sadzenia, które śmiało można wykorzystać w ogrodzie, przez co zbiory okażą się w tym roku lepsze, niż w poprzednich:

Kapusta

buraki – cebula – ogórki – seler – ziemniaki – sałata

zielony groszek

Rzodkiewka

ogórki – sałata – cebula – buraki – zielony groszek

Marchew

(dobrze wysiać ją po ogórkach i pomidorach)

fasola – ogórki – sałata – szczypiorek – cebula – groszek

koper

Fasola

kukurydza – ziemniaki – cukinia – kapusta

buraki – cebula

Pietruszka

(dobre, jeśli jest siana po kapuście i fasoli)

pomidory

Por

marchew – buraki – fasola – sałata

Cebula

buraki – marchew – kapusta – sałata – ziemniaki

groch – fasola

Groch

(dobrze rośnie na grządkach po marchwi i burakach)

marchew – ogórki – seler- truskawki

cebula

Sałata

ogórek – por – cebula – rzodkiewka – fasola szparagowa

Papryka

marchew – cebula

pomidory – bakłażany

Szpinak

bakłażan – kapusta – fasola – groch – cebula

ziemniaki

Pomidory

(niewskazane sadzić po papryce i ziemniakach)

seler – pietruszka – wczesna kapusta – sałata – marchew

kukurydza – ziemniaki

Ogórki

sałata – koper – kukurydza – seler – słonecznik – cebula

ziemniaki

Buraki

kapusta – sałata – cebula

fasola

Koper

cebula – sałata – ogórki – buraki

Seler

kalafior – pomidory

Cukinia

fasola – kukurydza

ziemniaki – brokuły – kapusta

Autor artykułu:
Artykuł został przygotowany przez internetowy sklep meblowy Ogrodolandia. Sklep oferuje min. szeroki wybór mebli ogrodowych (http://ogrodolandia.pl/meble-ogrodowe), pergoli, donic ogrodowych i architektury ogrodowej.