Garaż drewniany w porównaniu z murowanym i blaszanym. Jak wypada na tle konkurentów?

Chcąc wybudować miejsce parkingowe dla swojego samochodu rozważamy postawienie garażu. Istnieją trzy możliwości. Jakie mają cechy i jak na ich tle wypada garaż drewniany?

Trzy alternatywy na garaż

Rozpatrując budowę garażu, najczęściej osoba zainteresowana zastanawia się nad jedną z trzech możliwości. Mianowicie są to garaże drewniane, stalowe oraz blaszane. Każde z nich mają pewne wady i zalety.

  1. Najtańszym wyborem jest na pewno garaż blaszany. Cena to jedna z jego największych zalet, gdyż garaż taki kosztuje maksymalnie dwa tysiące złotych. Ponadto, do jego zalet można zaliczyć prostotę i szybkość montażu. Jeżeli posiada się gotowe części, taki garaż można postawić w ciągu jednego dnia. Kolejną jego zaletą jest mobilność. Nie jest on na stałe przytwierdzony do ziemi, dlatego można zmieniać jego położenie.Niestety rozwiązania tego typu charakteryzuje szereg wad. Konstrukcja ta jest przede wszystkim mniej trwała oraz mniej stabilna. Znaczy to, iż podczas gwałtownych opadów czy nawałnic, garaż ten może zostać zmieciony. Należy również pamiętać, iż tego typu garaż jest narażony na silną korozję. Jeżeli warstwa ocynku zostanie przerwana, momentalnie powstaje tam wżer. Dlatego warto taki garaż ocieplić i otynkować. Niesie to ze sobą kolejną zaletą, ponieważ podczas zimy, wewnątrz takiego garażu jest bardzo zimno. Niestety blaszane garaże nie chronią w dostatecznym stopniu umieszczonych tam przedmiotów, ponieważ łatwo jest się do nich włamać. Jednak taki garaż może pełnić bardzo wiele funkcji.
  2. Garaże drewniane są droższe, niż garaże z blachy. Cena jednostanowiskowego garażu wynosi zazwyczaj około pięć tysięcy złotych. Garaże tego typu cechują się większą trwałością. Jeżeli drewno jest konserwowane i impregnowane co jakiś czas, mogą posłużyć one przez długi czas. Nie są podatne na korozję, gdyż drewno nie koroduje. Ewentualnie, jest narażone na działanie korników, jednak solidna impregnacja zapobiega temu zjawisku. Garaże wybudowane z drewna również nie są skomplikowane do wybudowania. Ponadto, jeżeli wygląd danego garażu będzie bardzo estetyczny, stanie się dodatkowo piękną ozdobą dla posiadłości. Garaże wykonane z drewna w dość wysokim stopniu izoluje ciepło, przez co nie trzeba ich dodatkowo ocieplać.Garaże z drewna nie posiadają zbyt wielu wad. W gruncie rzeczy, ich główną wadą jest konieczność impregnacji i odświeżania drewna. Jest to niestety nieuniknione, ale nie trzeba tego wykonywać codziennie czy co miesiąc. Jeżeli korzysta się z dobrych, profesjonalnych środków, impregnacja może zachodzić nawet co kilka lat.
  3. Najdroższymi garażami są oczywiście garaże wymurowane. Niewielki garaż może kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych. Są one najczęściej budowany z porothermy, która jest połączona za pomocą zaprawy murarskiej. Ponadto, należy z osobnego materiału wykonać dach. Najczęściej jest to drewno, które dodatkowo można wyłożyć dachówkami, bądź innymi materiałami ochronnymi. Kolejną wadą tego rozwiązania jest czas budowy. Może ona trwać nawet kilka tygodni i wymagany jest sprzęt taki jak chociażby betoniarka. Ponadto, należy posiadać odpowiednie umiejętności, aby wymurowana konstrukcja była prosta.Jeżeli chodzi o zalety takiego garażu, jest ich wiele. Przede wszystkim jest to konstrukcja najtrwalsza. Mogą one przeżyć dziesiątki lat. Nie są podatne na korozję i tylko poważne zagrożenia mogę je uszkodzić. Ciężko się do nich włamać oraz dobrze izolują ciepło. Można je dodatkowo ocieplić, chociaż nie jest to konieczne. Jest to na pewno najsolidniejsze rozwiązanie.

Jak zrobić garaż drewniany? Budować samodzielnie czy skorzystać z usług firmy?

Należy zacząć od tego, iż wybór garażu najczęściej zależy od ilości posiadanej gotówki oraz miejsca, w którym ma powstać. Jeżeli jest to działka oddalona od danej posiadłości, najczęstszymi wyborami są garaże blaszane oraz drewniane. Następnie, należy zadać sobie pytanie jaką funkcję ma spełniać dany garaż. Można w nim magazynować rzeczy, mieć swój mały warsztat, zrobić domową siłownię czy po prostu garażować samochód. Dla większości z tych zastosowań, garaż wykonany z drewna będzie wyborem idealnym.

Aby móc wybudować garaż tego typu, można zrobić to bez potrzeby uzyskania pozwolenia na budowę. Jest tak w wypadku kiedy garaż jest obiektem tymczasowym, który jest przeznaczony do rozbiórki. Może on wtedy stać w danym miejscu do 120 dni, jednak po upłynięciu tego terminu, należy go niezwłocznie rozebrać bądź postawić w innym miejscu. Inną możliwością jest sytuacja kiedy zostanie wybudowany wolno stojący obiekt gospodarczy o powierzchni do 25 metrów kwadratowych, który będzie spełniał funkcję garażu. Od końca czerwca 2015 roku przepisy te mają ulec zmianie i budynek tego typu będzie mógł mieć maksymalną powierzchnię równą 35 metrów kwadratowych. Ponadto, na każde 500 mkw powierzchni, można wybudować dwa takie obiekty, a żeby móc je wybudować, wystarczy złożyć zgłoszenie o budowie do odpowiedniego organu.

Kiedy projekt został zatwierdzony i pozwolenie zostało wydane, można przystąpić do budowania. W tym miejscu należy się zastanowić czy zrobić to samemu czy skorzystać z usług firmy specjalizującej się w tego typu branży. Znów należy pamiętać o wadach i zaletach każdej możliwości. Jeżeli chce się budować garaż samemu to należy mieć przede wszystkim czas. Co prawda można robić go weekendami, ale wtedy budowa może trwać nawet ponad miesiąc. Następnie, należy posiadać odpowiedni sprzęt, do którego należy chociażby betoniarka, która posłuży do wylania fundamentów, ponadto trzeba mieć dobrą wiertarkę, wkrętarkę, piłę, młotek czy gwoździe. Należy także pamiętać, iż praca samemu może być niewygodna, a miejscami niewykonalna. Budując garaż samemu, wszystkie defekty powstałe przy eksploatowaniu należy naprawiać samodzielnie, kiedy firmy oferują najczęściej gwarancje. Jeżeli ktoś nie ma na co dzień kontaktu z dokumentacją techniczną, może dojść do sytuacji, kiedy zostanie źle odczytana i w danym miejscu będzie błąd, który może za sobą pociągnąć kolejne.

Budując garaż samodzielnie, można oszczędzić pieniądze, pod warunkiem, że nie trzeba kupować niezbędnych narzędzi. W takim wypadku do kosztów należy wliczyć jedynie cenę materiału. Z drugiej strony kosztuje to wiele czasu i sił, zatem to czy garaż lepiej zbudować samemu czy zatrudnić firmę, pozostaje w gestii każdego zainteresowanego. Jeżeli ktoś lubi majsterkować, a podczas budowy garażu mógłby się odprężyć, nic nie stoi na przeszkodzie czy zrobić go samemu.

Autor artykułu:
Artykuł przygotował internetowy sklep meblowy Ogrodolandia. Sklep oferuje min. wiaty i garaże drewniane wykonywane pod wymiar: (http://ogrodolandia.pl/garaze ).